Duyurular

...

2023-2024 GÜZ YARIYILI BAŞVURU DURUMU SORGULAMA VE ÖĞRENCİ KABUL SINAVLARI

2023-2024 Güz Yarıyılında Enstitümüze bağlı lisansüstü programlara başvuran adaylar, başvuru şartlarını sağlayıp sağlamadıklarına ilişkin durumlarını https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresinden kontrol edebilirler.

Başvurusu onaylanan adayların kayıt hakkı kazanabilmeleri için 
başvuru kılavuzunun “4. ADAY KABUL SINAVLARI” bölümünde yer alan ya da aşağıda verilen sınav tür ve tarihlerini inceleyerek duyuruda belirtilen sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav sonuçlarına göre başarılı olan adaylar kayıt hakkı kazanacaktır.

 

Program Türü

Sınav Tarihi

Tezli Yüksek Lisans

Yazılı Sınav: 21 Ağustos 2023 Pazartesi – Saat: 10:00**

Mülakat Sınavı: 21 Ağustos 2023 Pazartesi – Saat: 14:00*,**

Doktora/Sanatta Yeterlik

Yazılı Sınav: 21 Ağustos 2023 Pazartesi – Saat: 10:00**,***

Mülakat Sınavı: 21 Ağustos 2023 Pazartesi – Saat: 13:00*,**,***

Tezsiz Yüksek Lisans

Mülakat Sınavı: 22 Ağustos 2023 Salı – Saat: 10:00

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans

Mülakat Sınavı: 23 Ağustos 2023 Çarşamba  – Saat: 10:00

* Tezli yüksek lisans ve doktora/sanatta yeterlik programlarına başvuran adayların mülakat sınavına girebilmesi için yazılı sınavdan en az 50 olan baraj puanını alması zorunludur.

** İngiliz Dili Eğitimi Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programı sınavlarının yoğunluk nedeniyle 21 Ağustos 2023 tarihinde tamamlanamaması durumunda, adayların bir kısmı 22 Ağustos 2023 tarihinde sınava alınabilecektir.

*** Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlik programı yazılı sınavı 22 Ağustos 2023 Salı – Saat: 10:00’da Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanlığında, mülakat sınavı ise 22 Ağustos 2023 Salı – Saat: 13:00’de aynı yerde yapılacaktır.

 

Aday kabul sınavlarının yapılış şekli aşağıdaki tabloda verildiği gibidir.

Program

Sınav Türü

Tezli Yüksek Lisans Programları

Yüz yüze

Doktora/Sanatta Yeterlik Programları

Yüz yüze

Yönetim ve Organizasyon Tezsiz YL

Yüz yüze

Uzaktan Eğitim Bankacılık ve Finans Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Uzaktan Eğitim İşletme Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Uzaktan Eğitim Yönetim ve Organizasyon Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Uzaktan Eğitim Pazarlama Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Uzaktan Eğitim İşletme ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Uzaktan Eğitim Muhasebe Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Ekonomi Tezsiz YL

Yüz yüze

Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

Eğitim Programları ve Öğretim Tezsiz YL

Yüz yüze

Uzaktan Eğitim Sınıf Öğretmenliği Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

İngiliz Dili Eğitimi Tezsiz YL

Yeterli başvuru olmadığı için program açılmamıştır

Özel Hukuk Tezsiz YL

Yüz yüze

Radyo, Televizyon ve Sinema Tezsiz YL

Çevrim içi (Online)

 

Sınavlara katılımla ilgili aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmelidir:

Yüz yüze sınavlar:
Yüz yüze sınavlar ilgili anabilim/anasanat dallarında gerçekleştirilecektir. Yüz yüze yazılı sınavlara girecek adaylar kalem, silgi, kalemtıraş vb. ihtiyaçlarını kendileri getireceklerdir. Adaylar sınava geçerli ve fotoğraflı bir kimlik belgesi ile gelmelidirler.


Çevrimiçi (online) sınavlar:
Çevrimiçi (online) sınavlar 
Microsoft Teams programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Adayların sınav öncesinde ilgili programın “İş veya okul için Teams” sürümünü https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/microsoft-teams/download-app adresinden ya da uygulama mağazasından kameralı, mikrofonlu ve hoparlörlü bir bilgisayara ya da aynı fonksiyonlara sahip akıllı telefon/tablet cihaza yüklemeleri gerekmektedir. Giriş yapılan cihazda kamera, mikrofon ve hoparlörün bulunmaması/çalışmaması durumunda adayın yazılı ve/veya mülakat sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav süresince adayların kamera, mikrofon ve hoparlörlerini açık tutmaları ve sınav görevlileri tarafından kendilerine yapılan tüm uyarıları takip etmeleri gerekmektedir. Çevrim içi sınavlar kayıt altına alınacak olup başvuru yapacak adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Çevrim içi sınavlarla ilgili diğer kurallar ve detaylı bilgiler sınav ekibinden duyurulacaktır.


Adaylar kendileri için 2023-2024 Güz yarıyılında tanımlanan Teams kullanıcı adı ve şifrelerini 
https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresinden "Başvuru Durumunu Sorgula" düğmesini tıklayarak öğrenebilirler. Teams'de oturum açmak ve sınavlara katılmak için yukarıda bahsedilen kullanıcı adı ve şifre kullanılmalıdır. Teams programını kendi üniversite ya da kişisel hesabıyla kullanan adayların ilgili Teams hesaplarından çıkış yaparak https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresinde kendilerine verilen “guest.cu.edu.tr” uzantılı hesap ile oturum açması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre ile ilgili problem yaşamanız durumunda https://destek.cu.edu.tr/ adresinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 

Teams programını bilgisayarına yükleyen adayların sınav süresi boyunca programı açık tutmaları ve internete bağlı olmaları gerekmektedir. Akıllı telefon/tablet cihaz ile sınava katılacak adaylar ise Teams uygulamasına ait bildirimlere/isteklere izin verdiklerinden ve internete bağlı olduklarından emin olmalıdırlar.

 

Adaylar sınav öncesinde yukarıda belirtilen kullanıcı bilgilerini kullanarak Teams'de oturum açıp kendilerine yapılan tüm duyuru ve talimatları takip etmelidirler. Adaylar ilgili ekipte planlanan toplantılara ya da sınav görevlileri tarafından davet edildikleri toplantı/görüntülü aramalara katılmak zorundadırlar. Yazılı sınav ve mülakat süresince adayların kamera, mikrofon ve hoparlörlerini açık tutmaları ve sınav görevlileri tarafından kendilerine yapılan tüm uyarıları takip etmeleri gerekmektedir. Adayların bu ve benzeri sınav kurallarına uymamaları durumunda sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

Adayların sınav süresince diğer adaylar ya da üçüncü kişilerle iletişime geçmesi ve kopya çekmesi yasaktır.

 

Sınavlar kayıt altına alınacak olup sınava katılacak adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar.