Duyurular

...

2021-2022 BAHAR YARIYILI BAŞVURU DURUMU SORGULAMA VE ÖĞRENCİ KABUL SINAVLARI

 

2021-2022 Bahar Yarıyılında Enstitümüze bağlı lisansüstü programlara başvuran adaylar, başvuru şartlarını sağlayıp sağlamadıklarına ilişkin durumlarını https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresindeki "Başvuru Durumunu Sorgula" ekranından kontrol edebilirler.

Başvurusu onaylanan adayların kayıt hakkı kazanabilmeleri için başvuru ilanında yer alan 
2021-2022 Bahar Yarıyılı Sınav Tür ve Tarihleri duyurusunu inceleyerek duyuruda belirtilen sınavlara katılmaları gerekmektedir. Sınav sonuçlarına göre başarılı olan adaylar kayıt hakkı kazanacaktır.


Sınavların uygulanış şekli aşağıda belirtildiği gibidir:

Yüz yüze sınavlar:
Yüz yüze yapılacak sınavlar ilgili anabilim/anasanat dallarında gerçekleştirilecektir.

Yüz yüze yapılacak sınavlara adayların Kovid-19 önlemlerine uyarak ve maske takarak gelmeleri gerekmektedir. Yüz yüze sınavlarda adaylar sosyal mesafe kuralları gözetilerek sınav salonuna alınacaktır. Yüz yüze yazılı sınavlara girecek adaylar kalem, silgi, kalemtıraş vb. ihtiyaçlarını kendileri getireceklerdir. Adaylar sınava geçerli ve fotoğraflı bir kimlik belgesi ile gelmelidirler.

Çevrimiçi (online) sınavlar:
Çevrimiçi (online) sınavlar 
Microsoft Teams programı aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Adayların sınav öncesinde ilgili programı https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/microsoft-teams/download-app adresinden ya da uygulama mağazasından kameralı, mikrofonlu ve hoparlörlü bir bilgisayara ya da aynı fonksiyonlara sahip akıllı telefon/tablet cihaza yüklemeleri gerekmektedir. Giriş yapılan cihazda kamera, mikrofon ve hoparlörün bulunmaması/çalışmaması durumunda adayın yazılı ve/veya mülakat sınavı geçersiz sayılacaktır.


Adaylar kendileri için 2021-2022 Bahar yarıyılında tanımlanan Teams kullanıcı adı ve şifrelerini
https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresinden "Başvuru Durumunu Sorgula" düğmesini tıklayarak öğrenebilirler. Teams'de oturum açmak ve sınavlara katılmak için yukarıda bahsedilen kullanıcı adı ve şifre kullanılmalıdır. Teams programını kendi üniversite ya da kişisel hesabıyla kullanan adayların ilgili Teams hesaplarından çıkış yaparak https://enstitubasvuru.cu.edu.tr/ adresinde kendilerine verilen “guest.cu.edu.tr” uzantılı hesap ile oturum açması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre ile ilgili problem yaşamanız durumunda https://destek.cu.edu.tr/ adresinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 

Teams programını bilgisayarına yükleyen adayların sınav süresi boyunca programı açık tutmaları ve internete bağlı olmaları gerekmektedir. Akıllı telefon/tablet cihaz ile sınava katılacak adaylar ise Teams uygulamasına ait bildirimlere/isteklere izin verdiklerinden ve internete bağlı olduklarından emin olmalıdırlar.

 

Adaylar sınav öncesinde yukarıda belirtilen kullanıcı bilgilerini kullanarak Teams'de oturum açıp kendilerine yapılan tüm duyuru ve talimatları takip etmelidirler. Adaylar ilgili ekipte planlanan toplantılara ya da sınav görevlileri tarafından davet edildikleri toplantı/görüntülü aramalara katılmak zorundadırlar. Yazılı sınav ve mülakat süresince adayların kamera, mikrofon ve hoparlörlerini açık tutmaları ve sınav görevlileri tarafından kendilerine yapılan tüm uyarıları takip etmeleri gerekmektedir. Adayların bu ve benzeri sınav kurallarına uymamaları durumunda sınavları geçersiz sayılacaktır.

 

Yazılı sınavlar için adayların geçerli ve fotoğraflı kimlik belgesi ile kağıt-kalem, silgi-kalemtraş gibi ihtiyaçlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Adaylar yazılı sınavda kullandıkları tüm kağıtlara ad soyad ve TC kimlik numaralarını yazıp imzalamalıdırlar. Sınav bitiminde adaylar yanıtlarının fotoğraflarını çekip/tarayıp sistemde ilgili sınavın altına yüklemek zorundadırlar. Bu amaçla adaylar yanlarında bir akıllı telefon ya da tablet bulundurabilirler. Ancak adayların sınav esnasında bu cihazları kullanmaları kesinlikle yasaktır. Yüklenen belgelerdeki yanıtların okunabilir olması gerekmektedir. Yanıtları yüklemek için ayrıca süre verilmeyeceğinden ve yükleme ekranı sınav süresi bitiminde otomatik olarak kapanacağından, son anda yapılacak yüklemelerde çıkabilecek problemler göz önüne alınarak, yanıtların hazır olur olmaz sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

 

Adayların sınav süresince diğer adaylar ya da üçüncü kişilerle iletişime geçmesi ve kopya çekmesi yasaktır.

 

Sınavlar kayıt altına alınacak olup sınava katılacak adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar.