Teorik Ders Tartışması Bağlamında Teori ve Pratik İlişkisi

 

Üniversitemiz öğretim üye ve öğrencilerine açıktır. Katılım için kayıt olmak gereklidir. Kayıt için aşağıdaki linke tıklayıp Üniversitemiz Teams hesabınızla oturum açınız. Kaydolduktan sonra seminer gün ve saatinde aynı linke tıklayarak Teams üzerinden toplantıya katılabilirsiniz:

https://teams.microsoft.com/registration/c_heLp7NzEaLirfkYMfVeA,wSqczncEFE-tKYPvZrQJsg,EjG1VABUWEqaGzLuwms2TA,BNg0DTraa0GLEuUwIrGyqQ,t5bnRfhhUEe5WyO-_EqLEw,pULZiRilmkeItMHGPZwguA?mode=read&tenantId=2e5ef873-cd9e-46cc-8b8a-b7e460c7d578

Kayıt ve katılım işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için "Kayıt ve Katılım Sunusunu" inceleyebilirsiniz.

 

Prof. Dr. Adnan GÜMÜŞ

Ziraat Teknisyeni, Sosyolog, Eğitimci. Düzce doğumlu olup ilkokulu (1975) ve ortaokulu (1978) Düzce’de, liseyi Bursa Tarım Meslek Lisesinde (1982), sosyoloji lisansını A.Ü. DTCF’de (1986),  yüksek lisansını Çukurova Üniversitesinde (1989), doktorasını Viyana Üniversitesinde (1995) tamamlamış, 1999’da doçent olmuş, 2005’te profesörlüğe atanmıştır. Dokuz ay Gürün Lisesinde (Sivas) Felsefe Grubu Öğretmenliği yapmış olup 1987'den beri Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Felsefe Grubu Eğitimi Anabilim Dalında çalışmaktadır.

 

Çalışma arkadaşlarıyla birlikte “Din Milliyetçilik ve Otoriteryenizm” (1999), “Sıkıştırılmış Okullar” (2004), “İnşaat Mühendisleri” (2008), “Üniversitelerde Bologna Süreci Ne Getiriyor?” (2011) gibi biri Rusça 8 kitabı; Almancadan 2 çeviri kitabı (P. Mayring “Nitel Sosyal Araştırmaya Giriş”, Horkheimer ve Adorno “Sosyolojik Açılımlar”); dokuzu Almanca, biri İngilizce 80’den fazla kitap bölümü, makale veya bildirisi; kırsal yapı, çevre sorunları, göç, sığınma ve bütünleşme süreçleri, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite üzerine çeşitli rapor ve Türkiye taramaları bulunmaktadır.

 

ÖES-Öğretim Elemanları Sendikası Adana Şubesi ve Adana Sokak Çocukları Derneği kurucu üyeliğinde bulunmuştur. Adana Kent Konseyinde “Eğitim Komisyonu Başkanlığı” yürütmüştür. Biri yerel biri ulusal televizyon olmak üzere 7 yıl program da yapmış olup 2012 yılından bu yana ulusal bir gazetede haftalık köşe de yazmaktadır.